Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρόκριση του στους «16» του Champions League, αφού επικράτησε με 80-59 της Βέντσπιλις μέσα στη Λετονία και πέρασε ως 3ος από τον όμιλο.

Συνεχίζει το ταξίδι του στο Champions League o ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου επικράτησε με 80-59 εκτός έδρας της Βέντσπιλς σε ένα ματς ζωής και θανάτου και πέρασε ως 3ος στην φάση των «16» της διοργάνωσης, αφού η Τενερίφη νίκησε την Νεπτούνας.

O ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς, αφού ο Γκος έκανε το 7-15, αναγκάζοντας τον προπονητή της Βέντσπιλς να πάρει timeout. Οι Λετονοί αντέδρασαν γρήγορα και με τον Σκέλε μείωσαν σε 16-19 στο 9′. Τελικά ο Γιάκοβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου (19-23).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με απόλυτη συγκέντρωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Κρουμπάλι έγινε το 19-31, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί 0-8. Τα δύο τρίποντα του Φρεϊμάνις έριξαν την διαφορά στους 10 (31-41). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 36-46. Στα πρώτα 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ μετρούσε 7/14 (50%) τρίποντα, έχοντας 7 διαφορετικούς σκόρερ σε αυτό τον τομέα.

Οι Λετονοί με ένα 7-0 μείωσαν σε 43-46 χάρη στον Γκούλμπις, κάτι που έκανε τον Παπαθεοδώρου να καλέσει εσπευσμένα timeout. Η Βέντσιλς έγραψε το 49-51 με τον Ουμπίγια στο 25′, ο οποίος έφτασε τους 14 πόντους, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα, με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει για το 52-62 στο 29′.

Η Βέντσπιλς προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έκανε το 59-74. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το ματς στη συνέχεια και πήρε μια εύκολη νίκη-πρόκριση.

Τα Δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 52-62, 59-80