Ο Σεμπάστιαν Φέτελ κέρδισε στο Grand Prix της Ουγγαρίας (μετά το Μονακό) και αύξησε και πάλι τη διαφορά του από το Λιούις Χάμιλτον στη μάχη του παγκόσμιου τίτλου της Formula 1.

Η Ferrari έκανε το 1-2 με τον Ραϊκόνεν, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Βάλτερι Μπότας.

Η εκκίνηση ήταν η καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Οι δύο Ferrari διατήρησαν το 1-2, όμως ο Χάμιλτον έκανε κακή εκκίνηση και έπεσε από την 4η θέση.

18294459
(Η επεισοδιακή εκκίνηση του αγώνα – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Zoltan Mathe)

Το σημαντικό όμως ήταν η σύγκρουση των δύο Red Bull στη 2η στροφή με τον Φερστάπεν να πέφτει πάνω στον Ρικιάρντο και να τον βγάζει εκτός αγώνα. Το αυτοκίνητο ασφαλείας βγήκε στην πίστα για 5 γύρους και ο Ολλανδός τιμωρήθηκε με ποινή 10 δευτερολέπτων.

18294456(Το μονοθέσιο του Ρικιάρντο εκτός μάχης – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Zoltan Mathe)

Επόμενη αλλαγή είχαμε μετά το πιτ στοπ και την ποινή που εξέτισε ο Φερστάπεν και τον έφερε πλέον πίσω από τις Mercedes. Η Γερμανική ομάδα έδωσε εντολή στον Μπότας να αφήσει τον Χάμιλτον να περάσει 3ος και να εξαντλήσει τις πιθανότητες να προσπεράσει το Ραϊκόνεν. Αν δεν τα κατάφερνε, θα έπρεπε να ξαναδώσει τη θέση στο βάθρο στον Φινλανδό.

18294651(Ο Ραϊκόνεν άντεξε την πίεση και του Μπότας και του Χάμιλτον – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Zoltan Mathe)

Την ίδια ώρα ο Ραϊκόνεν ζητούσε και αυτός από τη Ferrari να δοκιμάσει να κερδίσει τον αγώνα, όμως η Ιταλική ομάδα επέλεξε να στηρίξει το Φέτελ (με τον ομόσταυλο του δημόσια να εκφράζει τη δυσαρέσκεια του). Ο Γερμανός κέρδισε τελικά παρότι είχε και πρόβλημα με το τιμόνι του.

(Νικητής ο Φέτελ στην Ουγγαρία – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Zoltan Mathe)

Ο Βρετανός πίεσε, έφτασε κοντά αλλά δεν τα κατάφερε, και παρότι ο Φερστάπεν είχε πιέσει τον Μπότας για την 4η θέση, η Mercedes έκανε την αλλαγή ακριβώς πριν τη γραμμή του τερματισμού, με τον Χάμιλτον 4ο.