Ογδόντα επαγγελματικά θεατρικά σχήματα του Ελεύθερου Θεάτρου επέλεξε να επιχορηγήσει το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού με το συνολικό ποσό του 1.005.0000 ευρώ.

Η επιλογή έγινε μεταξύ 166 προτάσεων για μία μόνο παραγωγή της χειμερινής θεατρικής περιόδου 2017-18, μετά από γνωμοδότηση της Επιτροπής Επιχορηγήσεων Ελεύθερου Θεάτρου την οποία σύστησε για τον σκοπό αυτόν η Υπουργός Λυδία Κονιόρδου στο πλαίσιο της επανενεργοποίησης και αναβάθμισης του θεσμού των Επιχορηγήσεων που είχε ανασταλεί από το 2011.

Η Επιτροπή αποτελείται από την Θεατρολόγο, Υπεύθυνη Διεθνών Σχέσεων Εθνικού Θεάτρου και δημιουργό του Greek Play Project, Ειρήνη Μουντράκη (Πρόεδρος) και ως μέλη: τον Εικαστικό, Επισκέπτη Καθηγητή της TISCH School of the Arts/New York University, Αντώνη Βολανάκη, τον Κριτικό Θεάτρου και Επίκουρο Καθηγητή Πανεπιστημίου Αθηνών Γρηγόρη Ιωαννίδη, τον δημοσιογράφο Γιώργο Μητρόπουλο, τον Καθηγητή Θεατρολογίας ΑΠΘ και Κριτικό Θεάτρου Σάββα Πατσαλίδη, την Θεατρολογο και creative producer, Ιδρύτρια του Μεσογειακού φεστβάλ Between the Seas ) και Ειδική Σύμβουλο της Υπουργού Πολιτισμού Ακτίνα Σταθάκη και τον Σκηνοθέτη και ΕΕΠ Πανεπιστημίου Αθηνών Τάκη Τζαμαργιά.

Όπως αναφέρεται στο σκεπτικό της, «η Επιτροπή μελέτησε κάθε μία πρόταση διεξοδικά και με μεγάλη προσοχή, εστιάζοντας στη δυναμική της κάθε πρότασης και την άποψη που προτείνει ή καταθέτει το σχήμα. Ιδιαίτερα βάρυνε η συνδιαλλαγή της πρότασης με το παρόν και τις μεγάλες αγωνίες που χαρακτηρίζουν το θέατρο της εποχής μας, η ανανεωτική ματιά και η διάκριση ενός ευρύτερου καλλιτεχνικού οράματος». Από τις αιτήσεις εξαιρέθηκαν αυτές που αφορούσαν σε «θέατρο για παιδιά» ή «εφηβικό θέατρο» καθώς, σύμφωνα και με τη βούληση του Υπουργείου, θα πρέπει το είδος να τύχει ειδικής προσοχής.

Επίσης, από τη διαδικασία αποκλείστηκαν «οι αιτήσεις θεατρικών σχημάτων που δεν είχαν παρουσιάσει δουλειές τους στο πρόσφατο παρελθόν όπως ρητά αναφερόταν στην προκήρυξη, προσωποκεντρικές παραγωγές, καθώς και οι αιτήσεις που αφορούσαν σε παραγωγές που οι ίδιες ή προσχέδιό τους είχε παρουσιαστεί στις σκηνές στο πρόσφατο παρελθόν».

Επιπλέον δίνεται επιχορήγηση σε 30 ομάδες χορού από Αθήνα, Θεσσαλονίκη και περιφερειακές πόλεις επιχορηγεί το υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού (ΥΠΠΟΑ) με το συνολικό ποσό των 529.000 ευρώ για την περίοδο 2017-18   Δείτε παρακάτω αναλυτικά τα θέατρα και τις χορευτικές ομάδες και τα ποσά που δίνονται.

Επιχορηγήσεις επαγγελματικών σχημάτων θεάτρου:

Α/Α ΦΟΡΕΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΟΣΟ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ

1 Θέατρο Τέχνης Κάρολου Κουν – Μαριάννα Κάλμπαρη Ιστορίες από το δάσος της Βιέννης  Του Έντεν Φον Χόρβατ 35000

2 Ανοιχτή Πόρτα – Ξένια Καλογεροπούλου – συμπαραγωγή με ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης Καντίντ ή Η αισιοδοξίατου Βολταίρου σε διασκευή Μοσχόπουλου 35000

3 Δόλιχος – Δημήτρης Τάρλοου Η αγριόπαπια του Ίψεν 30000

4 Μνήμη – Μιχ. Βιρβιδάκης ( Χανιά) Το κατεστραμμένο δωμάτιο κείμενο του Μάθιου Λέντον 25000

5 Εταιρεία θεάτρου Sforaris Γιάννης Καλαβριανός Ιωάννα η τρελή ή ισπανικά νεκροταφείατου Καλαβριανού 25000

6 Ιδέα – Κωνσταντίνος  Μπιμπής Υπηρέτης 2 αφεντάδωντου Γκολντόνι 25000

7 Δραματικό Θέατρο -Ρούλας Πατεράκη Η επίκληση της γοητείας του Γιάννη Μαυριτσάκη 25000

8 Θέατρο Δωματίου – Άντζελα Μπρούσκου Έντα Γκάμπλερ του Ίψεν 20000

9 Θεατρικό σχήμα ΠΥΡ – Αργύρης Ξάφης Molly Sweeney Μπράιαν Φρίελ 20000

10 ΟΠΕΡΑ –  Δανάη Σαριδάκη Εδώ εμείς οι νεκροίβασισμένο  στη νουβέλα «Πέδρο Πάραμο» του Χουάν Ρούλφο 20000

11 Hands Upσε συνεργασία με την ομάδα  Χρώμα – Ιωάν. Κουκουράκη (Χανιά) Ο γλάρος του Τσέχωφ 20000

12 4Frontal – Αθανάσιος Ζερίτης Ο μισ@νθρωπος – Μια διασκευή στο έργο του Μολιέρου 20000

13 Στοά – Θανάσης Παπαγεωργίου Εμείς οι δυο των Θ. Παπαγεωργίου –Κ. Καμπούρη 20000

14 Πράξη – Βασίλης Πουλαντζάς Φθινοπωρινή Σονάτατου Μπέργκμαν 20000

15 Θέατρο του Νέου Κόσμου Μίλτος Σωτηριάδης Με δύναμη από την Κηφισιά των Κεχαΐδη – Χαβιαρά 20000

16 Anagnorisis -ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας –Δήμος Αβδελιώδης Ελεύθεροι Πολιορκημένοι του Σολωμού 20000

17 Νέα Σκηνή – Ειρήνη Λεβίδη Μετά την πρόβα του Μπέργκμαν 15000

18 Κανιγκούντα – Μαρία Μαγκανάρη Τριστάνος του Τόμας Μαν 15000

19 Odc Ensemble – Έλλη Παπακωνσταντίνου  Το σπήλαιο 15000

20 Σημείο ΜΗΔΕΝ – Σάββας Στρούμπος Περιμένοντας τον Γκοντό του Μπέκετ 15000

21 Fratres collectiva – Αριστείδης Σερβετάλης Δον Κιχώτης του Θερβάντες 15000

22 The Helter Skelter Company – Θάνος Παπακωνσταντίνου Wannsee του Θ. Παπακωνσταντίνου 15000

23 Nova Melancholia Βασίλης  Νούλας Spleen του Σαρλ Μπωντλαίρ 15000

24 Νάμα – Γ. Χατζηνικολάου Night alive Conor McPherson’s 15000

25 Vasistas – Αργυρώ Χιώτη Ο αληθινόςπαραδοσιακό παραμύθι 15000

26 Νέο ελληνικό θέατρο Γ. Αρμένης Ο πατέρας του Στρίντμπεργκ 15000

27 Τόπος Αλλού – Νίκος Καμτσής Οι δρόμοι του χιονιού των Αλφρέντο Σαλαντίνι, Νίκου Καμτσή και Marek Kosciolek 15000

28 Πειραματική Σκηνή Τέχνης – Νικηφόρος Παπανδρέου (Θεσσαλονίκη) Η επανένωση της Κορέας του Ζοέλ Πομερά 12000

29 Elephas Tiliensis Δημ. Αγαρτζίδης Η κυρία από τη θάλασσα/Είναι η θάλασσα ανοιχτή του Ίψεν 12000

30 Ομάδα Cartel – Βασίλης Μπισμπίκης Αγγέλα του Σεβαστίκογλου 12000

31 Anima, ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης Ρουμπίνη Μοσχοχωρίτη Κάσσυ του Ανδρέα Φλουράκη 12000

32 Θέατρο Σημείο – Ιωάννα Μακρή Φαίδρα ένα βλέμμα πάνω στον παραβατικό έρωτα της Τσβετάγιεβα 12000

33 ΘΕ.ΑΜ.Α.( θέατρο ατόμων με αναπηρία) Βασίλης Οικονόμου Νεκράσοφ του Σαρτρ 12000

34 Θέση – ΝικόλαοςΑδαμαντίδης Δον Κιχώτης του Θερβάντες 10000

35 Εν δράσει – Δημ. Μυλωνάς Ράφτης κυριών του Φεϋντώ 10000

36 Θεατρική Ομάδα Κωφών Τρελά Χρώματα Έλλη Μερκούρη Τρωάδες του Ευριπίδη 10000

37 Ομάδα de novo –  Γιάννης Στεφόπουλος Επτά κόρες της Εύας – Η περιπέτεια του ανθρώπου (επηρεασμένο από το ομότιτλο έργο του Μπράιαν Σάικς) 10000

38 Me We –  Κ. Μπερδέκα Υστερόγραφο της Κ. Μπερδέκα 10000

39 Χώρος – Σίμος Κακάλας Ανεμοδαρμένα Ύψη της Έμιλυ Μπροντέ 10000

40 Λυκόφως – Γ. Λυκιαρδόπουλος Ο Γάμος της Μαρίας Μπράουν του Φασμπίντερ 10000

41 Σφενδόνη – Άννα Κοκκίνου Ο κήπος των Γιέιτς, Έλιοτ, Βιζυηνού, Έντγκαρ Λη Μάστερς, Προυστ, Χατζή 10000

42 Θέατρο της Γης –  Νικόλαος Μάκας 8 ώρες και 35 λεπτά – Φωτεινή Τσαλίκογλου 10000

43 Ιανός – Κων/νος Αρβανιτάκης Together we stand/divided we fall του Μάξιμου Μουμούρη και Γ. Τζαβαρά 10000

44 Angelus Novus – Δαμιανός Κωνσταντινίδης (Θεσσαλονίκη) Η θυσία του Αβραάμτου Κορνάρου 10000

45 The Kompany – Χρήστος Πασσαλής  Το βιβλίο του εαυτού μου, κεφ. 1  Παράδεισος 10000

46 Ηθικόν Ακμαιότατον – Θανάσης Σαράντος Χειμωνιάτικο Παραμύθιτου Σαίξπηρ 10000

47 Kart Productions – Μαρία Ξανθοπουλίδου Ο αμπιγιέρ του Χάουαρντ 10000

48 Αργώ – Αιμιλία Υψηλάντη Η αγάπη άργησε μια μέρα της Λιλή Ζωγράφου 10000

49 Blind Spot – Μιχάλης Κωνσταντάτος Βρυκόλακες του Ίψεν 10000

50 Μυθωδία – Νίκος Χανιωτάκης Λυσσασμένη γάτα του Ουίλιαμς 10000

51 Αξάνα – Τατιάνα Λύγαρη Στανμπουλ τρέιν του Γκράχαμ Γκρην 10000

52 Inkal – Βασίλης Μαυρογεωργίου Τα μάτια του έρωταβασισμένο στο Όνειροτου Σαίξπηρ 10000

53 Τ3χνη – Σοφία Φιλιππίδου Η ιστορία του πρίγκιπα της κούμπα Ντάμπι του Lenz 10000

54 Playroom ΑΜΚΕ – Αρ. Σομπότης Δεσποινίς Δυστυχία του Τσιμάρα Τζανάτου 10000

55 Διασπορά – Γιούλα Μπούνταλη Καπνοτόπια του Έρνεστ Κάλντγουελ 10000

56 Νέος Λόγος – Φώτης Μακρής Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ του Χάινριχ Μπελ 10000

57 Κάτω από τη Γέφυρα – Νίκος Δαφνής Η γραμμή του Ίσραελ Χόροβιτς 10000

58 Passatempo και Θέατρο Τ  Γλυκερία Καλαϊτζή   (Θεσσαλονίκη) Ο γυάλινος κόσμος του Ουίλιαμς 10000

59 Ars Moriendi –  Αθανάσιος Νίκας (Θεσσαλονίκη) Μου είναι μικρός αυτός ο τάφος της Μπίλιανα Σερμπλιάνοβιτς 10000

60 Ομάδα Κρίσης – Γεράσιμος Αρβανιτάκης Αμαρτωλό των Γ. Αρβανιτάκη – Ιωάννας Μαστοράκη 8000

61 Helix Νίκος Χατζηπαπάς Illusion comic –θέαμα για δημόσιο χώρο βασισμένο στο ομώνυμο έργο του Κορνέιγ 8000

62 Εντροπία  Μαρίλλη Μαστραντώνη Camp Europe – Μαρίλλη Μαστραντώνη 8000

63 Όχι παίζουμε Γιώργος Σαχίνης Ανοιχτή πόρτα με υπότιτλο ποιος σκότωσε τη Γαβριέλα της Π. Πανταζή 8000

64 Νοητή Γραμμή – Όλγα Ποζέλη Karaoke night των Όλγα Ποζέλη και Γιώργου Τζεδόπουλου 7000

65 Hippo theater group – Φώτης Δούσος Μellonia του Φ. Δούσου και Αλ. Ράπτη 7000

66 Plays2place – Βασίλης Χρυσανθόπουλος Ντελίβερι – Θέατρο Ντοκουμέντο 7000

67 Μηχανή Τέχνης – Χρήστος Στρέπκος (Πάτρα) Woyzeck – Η πτώση του ανθρώπουGeorg Buchner 7000

68 Per Theater Formance  – Δημ. Τσιάμης In-A-Gadda-Da-Vida(της ομάδας Per Theater Formance) 6000

69 Η άλλη πλευρά – Μίνα Χειμώνα Το αίμα του Σ. Μπελμπέλ 6000

70 Μορφές Έκφρασης – Θωμάς Κινδύνης EUGENIA της Άννας Σεβαστής Τζίμα 6000

71 ΟΜΜΑ – Αντώνης Διαμαντής (Ηράκλειο Κρήτης ) Διαχωριστική γραμμήτων Κρίστοφ Φάλκε και Α. Διαμαντή 5000

72 Fly Theatre – Κατερίνα Δαμβόγλου Φρίντα Κάλο η δική μου πραγματικότητατης Δαμβόγλου 5000

73 Ομάδα UBUNTU – Άρης Λάσκος Το τραγούδι του έρωτα και του θανάτου του σημαιοφόρου Χριστόφορου Ρίλκε του Ράινερ Μαρία Ρίλκε 5000

74 Ανέμη – Μαρία Λουίζα Παπαδοπούλου (Ζάκυνθος) Προς Ελευσίνα – Συμμετοχική παράσταση Divised 5000

75 Πρώτες Ύλες – Χρήστος Πέγιογλου Σπλέντουρ – Το μεγαλείο της Άμπυ Μόργκαν 5000

76 Προσεχώς subway – Παύλος Παναγιωτίδης (Θεσσαλονίκη) Μηχανή Άμλετ του Μύλλερ 5000

77 Gaff – Σοφία Καραγιάννη Διγενής Ακρίτας στα όρια 5000

78 Ένα συν ένα – Δέσποινα Σαραφίδου Μικρή χορεύτρια υπέρ αδυνάτου 5000

79 This famous tiny Circus Theater Group – Κων/νος Μάρκελλος Καλό αίμα, κακό αίματης Ελεωνόρας Σταθακοπούλου 5000

80 Θέατρο της ημέρας – Ανδρομάχη Μοντζολή Μικρά τίποτα- μεγάλα κάτι του Κουρεντζή 5000

ΣΥΝΟΛΟ:   1005000

Επιχορηγήσεις ομάδων χορού:  

Α/Α Ομάδα Χορού/ Εκπρόσωπος Πρόταση ποσόν επιχορήγησης

1 ΟΜΑΔΑ ΖΗΤΑ/ ΑΜΚΕ/              Ίρις Καραγιάν THE LOOP PIECE 30.000

2 ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΑΕΡΙΤΕΣ /ΑΜΚΕ/             Πατρίτσια Απέργη ResisDance 30.000

3 Griffon ΑΜΚΕ/ Ιωάννα Πορτόλου Risk 25.000

4 FINGERSIX/ΑΜΚΕ/                Σοφία Μαυραγάνη SPEECHLESS 25.000

5 ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ ΠΡΟΣΧΗΜΑ/ΑΜΚΕ/                                     Μαρία Κολιοπούλου Αυτό που πρόκειται να είναι 25.000

6 ROOTLESSROOT/ΑΜΚΕ/ Ευαγγελία  Καπετανέα ΤΟΤΕΜ 25.000

7 ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΟΚΤΑΝΑ/ΑΜΚΕ/ Κωνσταντίνος Ρήγος Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ/ Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΩΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΩΝ ΠΕΠΡΩΜΕΝΩΝ 25.000

8 QUASI STELLAR DANCE THEATER Αποστολία Παπαδαμάκη ΑΠ΄ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΟ ΦΩΣ/ FROM DARKNESS TO LIGHT\ μέρος του The Dream Series 25.000

9 SYNTHESIS 748 ΑΜΚΕ        Σπύρος Κουβαράς ΕΡΗΜΗ ΧΩΡΑ-ΜΕΤΑ 20.000

10 ΑΜΑΓΑΛΜΑ /ΣΩΜΑΤΕΙΟ    Μαρία  Γοργία  Λίγα παγάκια στη μελαγχολία μου (από ποίημα του Ν. Καρούζου) 20.000

11 ΟΜΑΔΑ-ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ/ΣΩΜΑΤΕΙΟ Χριστίνα-  Αικατερίνη Σουγιουλτζή Ο ΜΕΤΡ ΚΑΙ Η ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ 20.000

12 ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΠΕΡΣΑΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ/ΑΜΚΕ/ Πέρσα Σταματοπούλου ΣΥΓΓΕΝΕΙΕΣ –RELATIVES 20.000

13 ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ KLOKWORKS /ΑΜΚΕ                                        Μαριάννα Καβαλλιεράτου        BELLE EPOQUE 20.000

14 ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ /ΑΜΚΕ/ Κωνσταντίνος Μίχος ΨΙΧΑ 15.000

15 ΑΜΟΡΦΗ /ΑΜΚΕ Πολυξένη Αργυρίου,                     Βασίλης Γεροδήμος LIVE PERFORMING EXHIBITION 15.000

16 ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΝΑΤΑΣΣΑΣ  ΖΟΥΚΑ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΝατάσσα Ζούκα, Κωνσταντίνος Σακκάς HAIKU / ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΗ  ΣΚΙΑ ΜΟΥ Ή ΛΕΞΗ ΕΠΟΧΗΣ 15.000

17 ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΧΟΡΟΘΕΑΜΑ (ΟΜΑΔΑ ΓΑΒ)/ΑΜΚΕ Αντιγόνη Γύρα ΒΑΘΥΣ ΑΝΑΣΤΕΝΑΓΜΟΣ 15.000

18 ΚΙΝΑΙΣΘΗΣΗ/ΑΜΚΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Αικατερίνη Αντωνιάδου      HUBRIS-ΥΒΡΙΣ 15.000

19 ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ/ΑΜΚΕ  ΣΥΡΟΣ Αγγελική Σιγούρου GLOSSA 12.000

20 DITTO /ΑΜΚΕ/ Ιωάννα Βασιλακοπούλου Χορογράφοι: Αποστολέλλη – Ρωσσέτου ΔΩΜΑΤΙΑ (ROOMS) 12.000

21 ΟΜΑΔΑ MAN/ΑΜΚΕ  Άρτεμις Λαμπίρη ANY ONE 12.000

22 ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΟΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ Ανδρονίκη Μαραθάκη/ ΑΜΚΕΑλέξιος Κατσαρός ΕΡΩΤΑΣ &ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΡΟΣ ΙΙ, «ΈΝΑ MASTURDATING” 12.000

23 ΟΜΑΔΑ ΡΕΟΝ/ΑΜΚΕ (CREO DANCE COMPANY)  Ορέστης Τάτσης  Πωλίνα Κρεμαστά           Βορεάδες 12.000

24 ANIMA-SOMA   Τέτη Νικολοπούλου   Meet me there II 12.000

25 ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΣΤΕΡΕΟ ΝΕΡΟ Παρασκευή Σούλη DALGA 12.000

26 ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΙΩΑΝΝΑΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΜΚΕ Ιωάννα Αγγελοπούλου Μέγαρο Αθηνογένους  movement within the city 12.000

27 ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ JUKSTAPOZ  Χριστίνα Γουζέλη THE ART OF DYING 12.000

28 A PRIORI DANCE/ΑΜΚΕ ΙΩΑΝΝΙΝΑ Ελεονώρα Ηλία FORMAT 12.000

29 Β+6  Βήτα συν 6 Βερονίκη Τσουγκράνη Δελτίο Ειδήσεων 12.000 30 ARTIUS DANCE THEATRE /ΑΜΚΕΡΟΔΟΣ Μύριαμ Πεκμεστζή ΣΩΜΑΤ(Ι)ΔΙΟ 12.000

Συνολικό ποσό που διατίθεται 529.000