Μια 25χρονη κοπέλα πήγε στα επείγοντα στο Ρόουντ Άιλαντ των ΗΠΑ, παραπονούμενη για γενική αδυναμία, κόπωση, δυσκολία στην αναπνοή και ένα ασυνήθιστο σύμπτωμα που δεν συναντάς κάθε μέρα: γινόταν σταδιακά… μπλε.

Οι γιατροί Otis Warren και Benjamin Blackwood που την εξέτασαν, έγραψαν για την περίπτωσή της σε μια μελέτη που δημοσιεύτηκε σε επιστημονικό ιατρικό περιοδικό.

Όπως έγραψαν, η ασθενής είχε «κυάνωση», ένας κλινικός όρος που χρησιμοποιείται για την μπλε όψη. Η κυάνωση προκαλείται συνήθως από τα χαμηλά επίπεδα οξυγόνου στα ερυθρά αιμοσφαίρια ή από αδυναμία οξυγόνωσης του αίματος στο σώμα.

Απέδωσαν την κατάστασή της σε ένα φάρμακο που είχε πάρει η γυναίκα, το οποίο προκαλεί μούδιασμα και καταστέλλει τις νευρικές απολήξεις στο δέρμα.

«Ανέφερε ότι είχε χρησιμοποιήσει τοπικά μεγάλες ποσότητες βενζοκαϊνης το προηγούμενο βράδυ επειδή είχε πονόδοντο» έγραψαν.

Η γυναίκα εμφάνιζε ενδείξεις ότι «απέκτησε μεθαιμογλοβιναιμία».

Το πλούσια οξυγονωμένο αίμα συνδέεται συνήθως με το υγιές κόκκινο χρώμα, αλλά όταν το επίπεδο οξυγόνου στο αίμα πέφτει, αυτό μπορεί να γίνει μπλε.