Ανώτερος ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 σετ της ΑΕΚ στο Μετς και διεύρυνε το αήττητο σερί του στους 40 αγώνες στη Volley League! Αυτή ήταν η 22η νίκη των Πρωταθλητών σε ισάριθμους αγώνες απέναντι στην «Ένωση».

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος διεξήχθη το ντέρμπι ανάμεσα σε «Δικέφαλο» και Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους να διψούν για θετικό αποτέλεσμα και να παίρνουν το πρώτο σετ με 25-23.

Με κορυφαίο τον Αλεξιεφ (MVP του περυσινού πρωταθλήματος) , οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην ανατροπή κατακτώντας τρία συνεχόμενα σετ, γεγονός που τους οδήγησε στη νίκη. Πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα ο Ολυμπιακός με 27 πόντους, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 10.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στην Κυψέλη, κερδίζοντας με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό. Κορυφαίοι παίκτες για τον «Δικέφαλο του Βορρά» οι νεοαποκτηθέντες Νιλς Κλαπβάικ και Γκάρετ Μουαγκουτούτια.

Σε κακή ημέρα βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες του τριφυλλιού, με τον Γιορντάνοφ να είναι ο μόνος που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους. Η απειρία των «πρασίνων» δεν τους επέτρεπε να διεκδικήσουν μέχρι το τέλος κάποιο σετ, με το ενισχυμένο ρόστερ του ΠΑΟΚ να αποδεικνύεται καθοριστικό.

Έντονο σε συναισθηματική φόρτιση ήταν το χθεσινό παιχνίδι (14/01) λόγω του θανάτου της Λίνας Αρβανίτη, συζύγου του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και μητέρας του αθλητή του Παναθηναϊκού, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου και για αυτό το λόγο κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα.

Τα σετ: 20-25, 22-25, 18-25