Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και στο κλειστό του Ρέντη την τουρκική Μπουγιουκσεχίρ με 3-1 σετ και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «8» της διοργάνωσης. Η βουλγαρική Μπουργκάς αντίπαλος στους 8.

Τέλος καλό, όλα καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς παρότι βρέθηκε να χάνει 0-1 σετ, τελικά πήρε τη νίκη με 3-1 (χρειαζόταν δύο σετ μετά τη νίκη στην Τουρκία με 3-1) κόντρα στην Μπουγιουκσεχίρ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στην 8άδα του CEV Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν τη βουλγαρική Μπουργκάς.

Αγωνιώδης ήταν η διακύμανση στο πρώτο σετ, όπως αναφέρει το ΑΠΕ — ΜΠΕ, όπου οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19, όμως ένα 3-0 έκανε το 19-22 και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 22-25.

Το δεύτερο σετ επεφύλασσε γκραν – γκινιόλ, καθώς η Μπουγιουκσεχίρ ισοφάρισε σε 24-24, αλλά με δυο πόντους από τους Σμιτ και Μπέμε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1.

Στο κρίσιμο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-19 με τον Σμιτ με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 20-20. Ο Πετρέας με εντυπωσιακό μπλοκ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Πειραιά για το 24-21 παίρνοντας τελικά το σετ με 25-22 και την πρόκριση.

Το τέταρτο σετ ήταν πια διαδικαστικού χαρακτήρα, οι παίκτες ήταν απαλλαγμένοι από το άγχος κι επικράτησαν με 25-19.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 26-24, 25-22, 25-19)