Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 στο AEL FC Arena με τους «βυσσινί» και δεν μπόρεσε να «κλειδώσει» και μαθηματικά τον τίτλο.

Για εννέα λεπτά ο Δικέφαλος του Βορρά, κρατούσε τον τίτλο στα χέρια του, με το γκολ του Πέλκα στο 55ο λεπτό. Όμως ένας γρήγορος συνδυασμός της ΑΕΛ που κινήθηκε από δεξιά προς τα αριστερά, έφερε τον Ζίβκοβιτς να πασάρει στον Γιακιμόβσκι και τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε το ποθούμενο τρίποντο, η ΑΕΛ πήρε έναν σπουδαίο πόντο που την φέρνει στους 31, δύο πιο πάνω από τους υπόλοιπους που παλεύουν για τη σωτηρία.

Χωρίς τη νίκη αλλά με κέρδος η ΑΕΚ

Το ματς δεν το κέρδισε, αλλά φαίνεται να κερδίζει ένα ακόμα «όπλο» ενόψει Κυπέλλου. Παρόλο που έπεσε θύμα ανατροπής από την εξαιρετική Λαμία, η ΑΕΚ έμεινε όρθια χάρη σε ένα ακόμα γκολ του Μπογέ (2-2).

Χωρίς τη νίκη – αλλά με κέρδος την όλο και αυξανόμενη άνοδο του Λούκας Μπογέ- θα επιστρέψει η ΑΕΚ από τη Λαμία.

Η «Ένωση» τα βρήκε σκούρα από τους μαχητικούς γηπεδούχους που της γύρισαν το ματς ωστόσο ο φορμαρισμένος Αργεντινός την έσωσε από την ήττα (2-2).

Τα γκολ του εξαιρετικού Μπαράλες (το πρώτο με ανύπαρκτο πέναλτι και το δεύτερο με άπιαστο βολέ) εκμηδένισαν το προβάδισμα που είχε δώσει ο Μάνταλος, αλλά το τρίτο συνεχόμενο τέρμα του Μπογέ (και έκτο συνολικά φέτος) υπέγραψε την ισοπαλία.

Χορταστική τεσσάρα από τον Ολυμπιακό στην Ξάνθη

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 4-0 της Ξάνθης με τον Γκιγέρμε να είναι… όλα τα λεφτά στο φετινό τους φινάλε στο Καραϊσκάκη και παρέμειναν τυπικά διεκδικητές του τίτλου.

Αναγνωριστικό ξεκίνημα με γεμάτη συνέχεια από τον Ολυμπιακό. Το παιχνίδι ήταν κάπως άνευρο στα πρώτα λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους», να κυκλοφορούν μεν την μπάλα, αλλά να κινούνται σε χαμηλούς ρυθμούς και να μην μπαίνουν φόρα όπως κάνουν συνήθως εντός έδρας. Μάλιστα, η Ξάνθη, η οποία ήθελε να δημιουργήσει στην κόντρα, είχε την πρώτη επικίνδυνη επίθεση του αγώνα με την υπό πίεση κεφαλιά του Ντε Αμορίμ, που απομάκρυνε η άμυνα των γηπεδούχων.

Ωστόσο, στα τελειώματα του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μαρτίνς ξεκίνησε να παίρνει μπρος και να ρολάρει επιθετικά, η οποία συνδυάστηκε με τη μεγαλύτερη συμμετοχή του Ποντένσε στο παιχνίδι, που έφτιαξε την πρώτη καλή στιγμή (ημιτελής βέβαια) των γηπεδούχων (9’), για τον Φορτούνη, που δεν μπήκε στη φάση. Η άνοδος του Ολυμπιακού του απέφερε αρκετά γρήγορα αποτελέσματα γι’ αυτόν. Ο Φορτούνης εκτέλεσε ωραία κόρνερ από τα δεξιά, ο Γκιγέρμε (11’) έκανε ακόμα πιο ωραία κεφαλιά για τρίτο σερί του ματς με γκολ.

Αν εξαιρέσουμε την ευκαιρία με το σουτ του Μπρίτο (13’) από κάπως δεξιά, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο υπόλοιπο ημίχρονο και μετά από το πρώτο τους τέρμα λύθηκαν. Έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, έβγαλαν πολλές φάσεις με καλές προϋποθέσεις, έχοντας κορυφαίο τον Γκιγέρμε, που και «κράταγε» στο κέντρο και σκόραρε. Αφού με τον Βραζιλιάνο έγινε το 2-0 στο 16’ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, γύρισμα του Ομάρ και πλασέ τη μικρή περιοχή.

Με τον τρόπο που έφτιαξε το συγκεκριμένο γκολ, «έχτισε» και πολλές επιθέσεις στο πρώτο μέρος η ομάδα του Πειραιά. Βγάζοντας, δηλαδή, πολλούς παίκτες στην επίθεση και γεμίζοντας με αυτούς την αντίπαλη περιοχή και παίζοντας αρκετά από τα πλάγια, αλλά κυρίως από τα δεξιά με τον Ομάρ να συμμετέχει πολύ. Το αποτέλεσμα ήταν να έχει 13 τελικές (οι 9 στην εστία) έναντι μόλις 2 (όλες προς την εστία) στο α’ μέρος. Μεταξύ αυτών και το τετ-α-τετ (19’) του Φορτούνη, που τον έβγαλε φάτσα με τον Ζίβκοβιτς ο Ποντένσε με κάθετη και ο Σέρβος βγήκε νικητής. Στο 44’ ο Καμαρά έκανε παραπάνω από τη μισή δουλειά (αν και δεν ήταν αυτός ο σκοπός του) και ο Ομάρ του «έκλεψε» τη δόξα, αφού με το… τούβλο που εξαπέλυσε ο Αφρικανός η μπάλα βρήκε πρώτα στο δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς που εξουδετερώθηκε και ο Ομάρ με κεφαλιά πέτυχε ένα πανεύκολο γκολ.

Θέαμα με δόσεις στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο παλμό του α’ ημιχρόνου στο πρώτο μισό του δεύτερου μέρους, κυκλοφόρησε την μπάλα καλά, ήταν πολύ απειλητικός σε αυτό το διάστημα και πρόλαβε να βάλει και ένα τέρμα. Μετά από μακρινή μπαλιά του κορυφαίου του, Γκιγέρμε, ο Φορτούνης «κόλλησε» την μπάλα στο πόδι του και με συρτό σουτ στα δίχτυα.

Χρυσό «διπλό» επί του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με πέναλτι του Μακέντα στο 42’, αλλά ένα αυτογκόλ του ίδιου, το πλασέ του Σασί κι ένα ακόμα του Γακουμάκη, έδωσαν στον ΟΦΗ το… χρυσό «διπλό», που τον ανέβασε σε θέση μπαράζ.

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδεικνύεται ο «ψυχωμένος» ΟΦΗ, που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, εντούτοις κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 2-1 και έφτασε τους 28 πόντους μετά την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας!

Με το «διπλό», σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΣ Γιάννινα, να ανεβάζει τους Κρητικούς στη 13η θέση και τα μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία, με τους Ηπειρώτες να είναι ένα πόντο πίσω τους, πλέον…

Την ίδια ώρα, το «τριφύλλι» έκανε μια τραγική εμφάνιση ιδιως στην επανάληψη κι έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα του Άρη και να μειώσει την διαφορά του από την πέμπτη θέση, που παραμένει στους πέντε βαθμούς.

Ο Μακέντα άνοιξε το σκορ στο 42’ για τον Παναθηναϊκό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, αλλά ήταν ο ίδιος που έβαλε στο παιχνίδι ξανά τον ΟΦΗ, με αυτογκόλ στο 57ο λεπτό. Ενώ μετά από προσπάθεια του Σασί στο 71’, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα, για να έρθει ο Γιακουμάκης δύο λεπτά πριν τα 90 και να κάνει το 3-1, με τον Νέιρα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λεβαδειακός – Πανιώνιος: Ο ένας έπεσε, ο άλλος σώθηκε

Ο Πανιώνιος πήρε το ζητούμενο από την επίσκεψή του στη Λιβαδειά, νίκησε τον Λεβαδειακό 2-1, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στη Super League. Αντίθετα ο Λεβαδειακός υποβιβάστηκε έπειτα από επτά χρόνια.

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 0-0: Τον «τελειώνουν»

Ισοπαλία που μοιάζει με νίκη για τους Αρκάδες, αφού κατάφεραν να κρατήσουν από κάτω τους την ομάδα του Γιάννη Πετράκη.

Κάπως έτσι οι ελπίδες για παραμονή για τους Ηπειρώτες ελαχιστοποιήθηκαν. Ακολουθούν τα ματς με Πανιώνιο σε Νέα Σμύρνη και ΠΑΟΚ εντός τη στιγμή που έχουν μόλις 27 βαθμούς. Μπορούν να βάλουν έστω έναν από κάτω για να πάνε στα μπαράζ; Εύκολο δεν είναι.

Ο Αστέρας, που βρίσκεται στο +2, πηγαίνει στο Ηράκλειο και στη συνέχεια υποδέχεται τον Πανιώνιο. Πιο στρωτό πρόγραμμα και με την ισοβαθμία (κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα) υπέρ του.

Απόλλων – Παναιτωλικός 0-1: Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει

Η νίκη που έψαχνε το τελευταίο διάστημα ο Παναιτωλικός ήρθε τελικά στη Ριζούπολη, όπου οι Αγρινιώτες επικράτησαν 1-0, με πέναλτι του Μπαΐροβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα κι ήθελαν μία νίκη, αφενός για εξασφαλιστούν και τυπικά κι αφετέρου για να επιστρέψουν τα χαμόγελα.

Οι παίκτες του Δέλλα μπορεί να μην έθελξαν με την απόδοσή τους, αλλά πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν. Καλό παιχνίδι έκανε και ο Απόλλων Σμύρνης, που του έλειψε απλά το γκολ.

Ο Παναιτωλικός ήθελε από την αρχή να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πιέσει τον Απόλλωνα, ώστε να πετύχει γρήγορα γκολ.

Πάντως, οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν μία χαρά στο γήπεδο και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.