Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 7-5 της Βουλιαγμένης στον πέμπτο και καθοριστικό τελικό της Α1 πόλο των γυναικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας. για έκτη διαδοχική σεζόν.

Το τρόπαιο δεν φεύγει από τον Πειραιά! Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη διεκδίκησαν τον τίτλο στον πέμπτο και τελευταίο τελικό στην Α1 πόλο των γυναικών και εκεί οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη έδειξαν σπουδαίο χαρακτήρα καθώς βγήκαν νικήτριες από μία σπουδαία μάχη απέναντι σε μία άκρως αξιόμαχη αντίπαλο και με το τελικό 7-5 πανηγύρισαν το έκτο σερί πρωτάθλημα στην ιστορία των «ερυθρολεύκων».

Ο τελικός κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες και στις άμυνες των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε σε καθοριστικά σημεία στο τέταρτο και καθοριστικό οκτάλεπτο.

Η Αλεξία Ασημάκη έκανε το 6-4 έξι λεπτά ακριβώς πριν το φινάλε με σουτ από τη θέση της φουνταριστής και έδωσε για πρώτη φορά στον τελικό προβάδισμα δύο τερμάτων σε κάποια ομάδα ενώ η Μαργαρίτα Πλευρίτου ήταν εκείνη που διαμόρφωσε το τελικό 7-5 με σουτ από την περιφέρεια στα 55» από το φινάλε!

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-1, 2-1

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1  , Μπάκλινγκ 1 , Ελευθεριάδου , Μανωλιουδάκη , Αβραμίδου  , Ασημάκη 2 , Μ. Πλευρίτου 1 , Έγκενς, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2 , Μυριοκεφαλιτάκη , Δουρέκα, Κανετίδου, Παπαναστασίου.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1 , Χυδηριώτη 1 , Ελληνιάδη , Κοκκινάκη, Ξενάκη , Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 2 , Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου.