Ζορίστηκε αρκετά ο Παναθηναϊκός, όμως στο τέλος έκαμψε την αντίσταση της Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ με 75-67, επανήλθε στις νίκες έπειτα από 3 διαδοχικές ήττες στην Ευρωλίγκα και «ισοσκέλισε» το ρεκόρ του στο 6-6.

Με τον Ντίνο Μήτογλου να κάνει πράματα και θάματα στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε την Παρασκευή τον σκόπελο της Νταρουσάφακα, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στην Euroleague.

Ο νεαρός άσος πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, κι έτσι συνέβαλε τα μέγιστα ώστε το «τριφύλλι» να επιβληθεί με 75-67 των Τούρκων, βελτιώνοντας σε 6-6 το ρεκόρ του στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι», αν και στο ημίχρονο ήταν στο +11 είδαν την αντίπαλο τους στη συνέχεια να ροκανίζει τη διαφορά και να επιστρέφει στο παιχνιδι, ενώ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 65-65 με 3.55 να απομένουν για τη λήξη.

Εντούτοις στα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα του Πασκουάλ, τρέχοντας σερί 10-0, κατάφερε να πάρει το ροζ φυλλο αγώνα και πλέον στρέφει την προσοχή της στη δύσκολη διαβολοβδομάδα, που ακολουθεί και η οποία περιλαμβάνει το παιχνίδι με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (19/12) και το εντός έδρας ματς με την Αρμάνι Μιλάνο (21/12).

Όπως προαναφέραμε, κορυφαίος στο αποψινό ματς ήταν ο Μήτογλου, ο οποίος με τους 20 πόντους που σημείωσε, έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague, αποδεικνύοντας για ακόμη μία φορά το ταλέντο του.

Ο νεαρός άσος του τριφυλλιού είχε συμπαραστάτες τον Τζέιμς Γκιστ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κιθ Λάνγκφορντ (12 πόντοι με 4/6 σουτ), ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Νικ Καλάθης, με 10 πόντους και 12 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 65-57