Άνετη νίκη για τον Δικέφαλο του Βορρά μέσα στην Τούμπα επί του Ολυμπιακού.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βιερίνια έπιασε ένα δυνατό δεξί σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή και η μπάλα, αφού κόντραρε σε παίκτη του Ολυμπιακού, πήρε λίγο ύψος και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Σα, ο οποίος πετάχτηκε, αλλά δεν κατάφερε να την αποκρούσει.

Το 2-0 για τον ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει. Στο 19′ ο Ζαμπά έβγαλε ανενόχλητος την σέντρα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μάτος έκανε κεφαλιά πάσα και ο Μπίσεσβαρ απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα πάνω στη γραμμή, βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Πάντως ο Άκπομ στο 82ο λεπτό έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, καθώς έκλεψε την μπάλα από τον Σισέ και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες μείωσαν σε 3-1, όταν ο Ζιλ Ντίας έκανε το σουτ με το δεξί μέσα στην περιοχή, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και ο Ποντένσε πλάσαρε από κοντά.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1

Γκολ: 3′ Βιερίνια (ΠΑΟΚ), 19′ Μπίσεσβαρ (ΠΑΟΚ), 82′ Άκπομ (ΠΑΟΚ), 87′ Ποντένσε (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Boύκοβιτς (Ολυμπιακός), Γκερέρο (Ολυμπιακός), Σάκχοφ (ΠΑΟΚ), Τοροσίδης (Ολυμπιακός), Ελ Καντουρί (ΠΑΟΚ)

Δοκάρια: 29′ Σάκχοφ (ΠΑΟΚ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (53′ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Oλυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κουτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης, Νάτχο (46′ Καμαρά), Γκιγιέρμε, Λάζαρος (46′ Ντίας), Φορτούνης (76′ Χασάν), Ποντένσε, Γκερέρο