Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 χάντμπολ των ανδρών βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός που νίκησε με 22-17 την ΑΕΚ την Παρασκευή στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Για περίπου είκοσι λεπτά αυτό που κυριαρχούσε στο παιχνίδι ήταν οι άμυνες των δύο ομάδων. Ήταν χαρακτηριστικό πως τα περισσότερα τέρματα που σημειώθηκαν ήταν στο αιφνιδιασμό, ενώ το σκορ ήταν χαμηλό σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα (5-3). Στα επόμενα δέκα λεπτά όμως ο Ολυμπιακός βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα απέναντι στην ΑΕΚ που πήρε σκορ μόνο από δύο παίκτες (Αργυρού και Παλεβίτσιους) έτρεξε επί μέρους 7-4 για να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του στο 12-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς μπροστά και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε ποτέ να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τα τρία τέρματα. Είναι χαρακτηριστικό πως λόγω δίλεπτων αποβολών οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν για περίπου 1,5 λεπτό με τρεις παίκτες γηπέδου κι όμως η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει μόλις ένα τέρμα σε αυτό το διάστημα.

Η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ την Τρίτη 28 Μαϊου για τον τέταρτο τελικό.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-17

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 5-3, 9-5, 12-7 (ημ), 13-8, 15-10, 16-12, 17-13, 19-16, 22-17

Ολυμπιακός: Κρητικός 1, Τζηράς 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 6, Χάλαρης, Τσίλης 1

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάν, Αργυρού 7, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα