Και σούπερ και νικητής! Ο λόγος για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος οδήγησε τους Μπακς σε νίκη με 93-89 επί του Ορλάντο μέσα στο Μιλγουόκι. Ετσι τα ‘ελάφια’ βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-7.

Οσον αφορά τον ‘Greek Freak’, σημείωσε triple-double καθώς στα 38 λεπτά στα οποία αγωνίστηκε είχε 21 πόντους (6/13 εντός παιδιάς, 9/9βολές, 0/2τριπ.), 10 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ ακόμη έκανε 5 κλεψίματα, έριξε 3 τάπες, αλλά και υπέπεσε σε τρία λάθη.

Αναμφίβολα πρόκειται για μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του 22χρονου καλαθοσφαιριστή στα χρόνια που αγωνίζεται στο ΝΒΑ, ενώ να προσθέσουμε πως αυτό ήταν και το πρώτο του φετινό triple double.

Γενικότερα σε αυτό το ματς έκανε αυτά που έπρεπε ακριβώς να κάνει και δεν υστέρησε σε κάποιον τομέα. Μάλιστα οι 10 ασίστ μαρτυρούν το πόσο ουσιαστικός ήταν στο κομμάτι της δημιουργίας για τους συμπαίκτες του.

Χωρίς τον Γιάννη οι Μπακς θα είχαν σίγουρα ηττηθεί για τέταρτη συνεχόμενη φορά. Κι αυτό διότι σούταραν με ποσοστό μόλις 40,7% εντός παιδιάς (35/86), ενώ κατέβασαν 17 ριμπάουντ λιγότερα!

Επίσης στην τέταρτη περίοδο απόλεσαν για… πλάκα μία διαφορά εννέα πόντων (85-76 στο 40′) με το Ορλάντο να ισοφαρίζει σε 85-85 με 4,5 λεπτά για το τέλος. Τελικά ένα μεγάλο τρίποντο του Ντελαβεντόβα κι κάρφωμα του Γιάννη έδωσε ‘αέρα’ 5 πόντων 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη, κι έτσι τα ‘ελάφια’ κράτησαν έστω και αγχωτικά τη νίκη.

Πλην του ‘Κούνμπο’ από τους νικητές ξεχώρισε και ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 22 πόντους, ενώ 4 πρόσθεσε ο Μάικλ Μπίσλι. Από τους Μάτζικ ο Σερζ Ιμπάκα είχε 21 πόντους και 8 ριμπ., αλλά με 4/12 σουτ.